Wybieramy kieliszki

Aby naszym zmysłom dostarczyć pełni wrażeń smakowych podczas degustacji różnego typu trunków, w szczególności alkoholi z wyższej półki i o złożonym bukiecie, należy przede wszystkim odpowiednio je zaserwować.
Z pewnością niezbędne w tym celu będą kieliszki:

  • do białego i czerwonego wina,
  • do koniaku,
  • do szampana,
  • do wódki,
  • do martini,
  • do likieru,
  • do piwa.

Sprzedawane są one z reguły w zestawach po sześć sztuk i warto w kwestii zakupu skorzystać z oferty sklepu doświadczonego w tej dziedzinie. Doskonałym przykładem będzie tutaj firma Tavola Decor, która już od 1983 roku zajmuje się dekorowaniem i sprzedażą szkła zdobionego, oddając w ręce Klienta jedyne w swoim rodzajem produkty.
Wiele lat działalności w branży sprawiło, iż doskonale wiemy, na co zwrócić uwagę, zanim dokona się wyboru i zakupi odpowiedni zestaw kieliszków – bardzo ważne są zarówno ich walory estetyczne, jak i własne, indywidualne preferencje. Jeśli zaś nabywane wyroby szklane mają być prezentem, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj alkoholu obdarowywana osoba lubi najbardziej.

PORADNIK

Kieliszki – jak dobierać je do rodzaju serwowanego alkoholu?

Aby odpowiedzieć rzetelnie na tak postawione pytanie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestię związaną z utlenianiem się alkoholu. Proces ten może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na walory smakowe danego gatunku – na tej podstawie dobiera się kieliszek o odpowiednim kształcie i wielkości czaszy oraz długości nóżki. Liczy się też możliwość obserwowania, jak kolor wina uwydatnia znajdujące się na szkle, malowane złocenia, wytrawiane lub grawerowane dekory.
Znajdujące się w naszym katalogu produktów wyroby z pewnością spełnią Państwa oczekiwania pod każdym z tych względów – zachęcamy też do zapoznania się ze stworzonym przez nas poradnikiem, w którym zawarte zostały wartościowe informacje dotyczące doboru odpowiedniego rodzaju kieliszków do danego gatunku alkoholu.

Lampka wina

Wina białe

Białe wina, w zależności od regionu z którego pochodzą, są bardzo zróżnicowane pod względem intensywności smaku. Te lżejsze i delikatniejsze warto podać w kieliszkach nieco mniejszych, zwężających się ku krawędzi, usadowionych na dłuższej nóżce. Pozwoli to znacznie spowolnić proces utleniania się. W przypadku cięższych, białych win, ważna jest przestrzeń, w której napój będzie mógł oddychać. Dzięki temu, zarówno zmysł zapachu, jak i smaku zostaną po równo obdzielone wysublimowaną nutą.
Kieliszki przeznaczone do kosztowania białego wina bywają zróżnicowane pod względem swoich rozmiarów – szerokości i kształtu czaszy, a także wysokości nóżki. Ma to związek z faktem, iż w tej rodzinie znajdziemy liczne trunki różniące się od siebie intensywnością, aromatycznością, a także bogactwem bukietów.

Wina czerwone

Wina czerwone, które zasadniczo dzielą się na burgundzkie oraz Bordeaux, do odkrycia swoich wszystkich walorów smakowych oraz wizualnych wymagają szczególnej oprawy oraz dobrania odpowiednich lampek. Doskonale sprawdzą się te dekorowane wyjątkowymi technikami zdobniczymi, znajdujące się w naszej ofercie. Ważne, aby były one odpowiedniej wielkości, o powierzchni, która ułatwi wprowadzenie w ruch napoju i prawidłowe jego utlenienie.

  • Kieliszki do win czerwonych z rodziny Bordeaux – to te o dużej, zwężającej się ku górze czarce i wysokiej nóżce, eksponujące każdy składnik bogatego, aromatycznego bukietu, który podczas degustowania kierowany jest na tylną część języka.
  • Kieliszki do odmian burgundzkich czerwonych – to te ze znacznie większą oraz szerszą niż w przypadku trunków Bordeaux czarką i z lekko odchyloną krawędzią, skonstruowaną tak, aby delikatny trunek trafił wprost na czubek języka.

Wina różowe

Wąskich modeli na długich nóżkach używa się również do różowego wina, które – podobnie jak szampan, powinno być odpowiednio schłodzone. Podłużna czara i długa nóżka ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury, mającej znaczny wpływ na świeżość oraz walory smakowe tego gatunku.

Koniak

Trunek ten należy do grupy alkoholi produkowanych według sprawdzonych, tradycyjnych receptur. Zdecydowanie wymaga podania w kieliszkach, które wyeksponują smak oraz podkreślą szlachetny kolor. Mamy tutaj do wyboru czarki w kształcie tulipana oraz okrągłe, przywodzące na myśl balon, bogato zdobione złoceniami, wytrawianymi wzorami lub grawerowane. Kształt tego typu kieliszka ułatwia delikatne ogrzewanie trunku ciepłem dłoni i kołysanie napojem. Wykorzystanie niskich szklanek, jak te z kolekcji dostępnych na stronie firmy Tavola Decor, to również doskonały pomysł. Warto zauważyć, iż dekorowany ręcznie zestaw idealnie sprawdzi się jako prezent.

Szampan

Po ten trunek sięga się najczęściej przy okazji świętowania, w radosnych momentach życia. Z tego powodu, wśród proponowanych w naszym katalogu kieliszków znajdują się również takie, które udekorowane zostały ręcznie z myślą o konkretnych okolicznościach – nasze zestawy ślubne lub świąteczne zdecydowanie podkreślą rangę wydarzenia.
Zgodnie z obecnie panującym trendem, najlepsze do podawania szampana są flety na długiej nóżce oraz wąskie czarki przypominającej kształtem tulipana. Kieliszek trzymać należy w lewej ręce, za nóżkę, co spowalnia ogrzewanie się trunku. Od popularnych jeszcze do niedawna, szerokich i płaskich coupé powoli się odchodzi, ponieważ ich kształt zbytnio przyśpieszał ulatnianie się bąbelków. Są za to chętnie wykorzystywane jako pucharki do lodów i deserów.

Wódka

Kieliszki do wódki powinny być niewysokie, o pojemności 25ml lub 35ml. Najczęściej spotykane są te w kształcie walca lub stożka, nieco podłużne lub niskie i krępe. Napełniane są trunkiem niemal do pełna. Warto w tym przypadku zauważyć, że tego typu kieliszki stanowią obiekt zainteresowania kolekcjonerów. Często stanowią pamiątkę ważnych wydarzeń. Tym samym, z pewnością docenią Państwo znajdujące się w naszej ofercie kieliszki do wódki z malowanymi złoceniami, a także z wytrawianymi lub grawerowanymi dekorami.

Martini

Wysoka nóżka i rozszerzająca się ku górze czasza, przywodząca na myśl odwróconego rożka – tak właśnie wyglądają kieliszki do Martini, czyli do najpopularniejszego na świecie drinka. Taki kształt pozwala cieszyć się pełnią aromatu podawanego alkoholu, ponieważ podczas degustowania szeroka krawędź sprawia, iż aromaty kierowane są wprost do zmysłu węchu. Długa nóżka zapobiega zaś szybkiemu ogrzaniu Martini ciepłem pochodzącym od trzymającej drinka dłoni. Wybierając kieliszki tego typu, warto zdecydować się na te z subtelnym i eleganckim złoceniem na krawędzi.

Likier

Pięknie zdobiony grawerowanym lub trawionym dekorem i malowany ręcznie 24-karatowym złotem, delikatny i smukły kieliszek, to najlepszy wybór, jeśli pragniemy częstowane likierem osoby wprawić w zachwyt. Ta, mająca swoje korzenie wśród zdrowotnych, ziołowych nalewek odmiana alkoholu, najlepiej smakuje w małych ilościach, stąd kieliszki do likieru nie mają dużej pojemności. Trunek ten podaje się w trakcie deseru lub tuż po nim.

Piwo

Podanie piwa w ręcznie zdobionym, eleganckim pokalu, zamiast w nieatrakcyjnym, przypadkowym naczyniu, jak jest to często praktykowane, zostanie z pewnością docenione przez gości. Znajdujące się w naszej ofercie, smukłe pokale, z pewnością doskonale sprawdzą się w tej roli.

Inne rodzaje kieliszków

Oprócz znajdujących się w naszej ofercie, ręcznie zdobionych wyrobów szklanych, na rynku dostępne są również inne, warte wspomnienia.

Odświeżający łyk wody

Podanie gościom wody w dużej czarce, na wysokiej nóżce sprawi, że docenią oni nasze starania oraz wyczucie elegancji. Świeża, krystalicznie czysta woda niezbędna jest do zneutralizowania podniebienia, co pozwoli docenić smak kolejnych potraw. Tego typu czarki nie są zbyt często używane i zastąpić można je z powodzeniem znajdującymi się w naszym katalogu, ekskluzywnymi szklankami wysokimi lub niskimi.

Sherry

Ten rodzaj hiszpańskiego, wzmacnianego i gotowego do spożycia zaraz po zabutelkowaniu wina nie jest w Polsce zbyt spopularyzowany, choć znany jest na świecie od wieków. Kwestia właściwego podawania sherry jest wbrew pozorom dość złożona i można uznać, że ma status pewnego rytuału. Zawodowo zajmuje się tą czynnością venenciador, rozlewający alkohol wprost z beczki, przy użyciu specjalnego nabieraka. Czarki, po jakie sięga się w tym przypadku, powinny mieć kształt tulipana i średniej długości nóżkę. Fachowo nazywane są copita.

Smukłe, pękate, wysokie lub niskie…

Dobór odpowiednich kieliszków nie jest prostą kwestią – decydując się na zakup tychże, należy przeanalizować własne preferencje względem najczęściej spożywanego alkoholu. Najwygodniejsza opcja, to skompletowanie podstawowego, uniwersalnego zestawu, który możemy następnie rozbudowywać.
Jeśli planujemy zakup kieliszków, najlepszą decyzją będzie z pewnością zaopatrzenie się w nie w specjalistycznym sklepie, gdzie skorzystamy z pomocnej rady fachowców oraz będziemy mieć pewność, że każdy zakupiony wariant będzie najwyższej jakości, precyzyjnie ozdobiony przez rękodzielnika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl