Jak podawać koniak?

Wbrew pozorom, serwowanie alkoholu jest procesem dość złożonym, wymagającym sporej wiedzy na temat podawanych trunków. Kieliszki do koniaku zdecydowanie różnią się swoją budową i kształtem od innych wyrobów z tej grupy, wykorzystywanych do wina czerwonego, białego, szampana, wódki lub wody. Puryści chętnie po nie sięgają, spędzając długie, relaksujące chwile na powolnej, dosięgającej wszystkich zmysłów degustacji.

Koniak – informacje

Alkohol ten jest odmianą brandy, choć aby mógł zostać sklasyfikowanym jako koniak, musi spełnić pewne narzucone prawem wytyczne, dotyczące procesu produkcji. Podczas wstępnego etapu, moszcz z zebranych winogron poddawany jest fermentacji. Następnie przechodzi się do etapu destylacji (podwójnej) i dojrzewania (minimum 2 lata, w beczkach z wyselekcjonowanych, dębowych kłód). Ostatnim krokiem jest kupażowanie, podczas którego doświadczony specjalista łączy ze sobą trunek z różnych beczek, tworząc idealną kompozycję eau de vie. Koniak wytwarzany jest w jednym z regionów Francji, a swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Cognac, znajdującej się na tym właśnie obszarze.

Kieliszki do koniaku – rodzaje

Nic więc dziwnego, że smakosze wody życia tak wielką wagę przykładają do rytuału degustacji. W przypadku koniaku, z reguły sięga się po jeden z dwóch rodzajów kieliszków:

  • Tulipan – czyli wariant na dość długiej nóżce, z czaszą o dużej powierzchni, relatywnie wysoką i zwężającą się ku górze. Kieliszek ten zapewnia optymalne warunki podawania, dużą powierzchnię, którą od spodu delikatnie ogrzejemy dłonią, pozwalając na uwolnienie się wszystkich walorów smakowych. Aromat zaś zatrzyma się nieco wyżej i trafi podczas powolnego sączenia wprost do zmysłu zapachu. 
  • Balon – zwany również kieliszkiem do brandy. Charakterystyczna jest tutaj krótka nóżka oraz duża, acz niezbyt wysoka czasza, która z łatwością dopasowuje się do kształtu dłoni. Wskazane jest delikatne wprowadzenie trunku w ruch, co jeszcze lepiej wpłynie na uwydatnienie szlachetności.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż kieliszki do koniaku stanowią w wielu przypadkach wyrób luksusowy, finezyjnie zdobiony złoceniami, wytrawianymi dekorami lub innymi technikami. W naszym katalogu z pewnością znajdą Państwo serię idealną dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl